Řezy stromů
Navrhneme Vám nejvhodnější druh řezu, který zajistí stromům dlouhodobou perspektivu při udržení provozní bezpečnosti jejich okolí.
Proč prořezat strom?
Řezy stromů jsou klíčové pro podporu zdravého růstu vitální, funkční a stabilní koruny. Zajišťují bezpečnost, zvyšují estetiku a celkovou vitalitu stromů.
Při práci je velmi důležité znát a dodržovat platné normy AOPK ČR, Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.
Jsme držitelé certifikátu Evropský arborista, European tree worker.
Řez bezpečnostní
Jde o základní ošetření stromů rostoucích mimo les. Řez je zaměřený pouze na zajištění aktuální provozní bezpečnosti stromu (např. odstranění suchých větví), neřeší však komplexní statické poměry celého jedince, jako například možnost vývratu, zlomu kmene, rozpad koruny apod.
Řez výchovný
Nejdůležitější řez stromu. Provádí se zejména u mladých stromů, nejlépe do 2 let od výsadby. Vhodné je spojení s tzv. komparativním řezem. Cílem výchovného řezu je podpoření charakteristické architektury a tvaru koruny, který je typický pro daný druh či kultivar a dává předpoklad vytvoření zdravé, vitální, funkční a stabilní koruny v období dospělosti stromu.
Řez zdravotní
Cílem je zabezpečení dlouhodobé funkce a perspektivy stromu s udržením jeho dobrého zdravotního stavu, vitality a provozní bezpečnosti. Snažíme se o zachování architektury koruny žádoucí pro daný taxon. RZ neřeší aktuální statické poměry celého jedince (jako například riziko vývratu, zlomu kmene, rozpadu koruny apod.).
Redukční řezy lokální
Cílem jednoho z typů redukčních řezů lokálních je úprava průjezdního či průchozího profilu, redukce koruny ve směru překážky, docílení odstupové vzdálenosti definované (zákonem, normou a podobně) či vytvoření průhledu.
Další typem RŘ-L je redukce koruny za účelem odlehčení nebo symetrizace části koruny z důvodu zvýšení její stability.
Redukce obvodová
Patří mezi skupinu stabilizačních řezů jejímž cílem je stabilizace jedince s udržením jeho dobrého zdravotního stavu, provozní bezpečnosti a vitality.RO probíhá především ve svrchní třetině koruny stromu za účelem zmenšení náporové plochy koruny stromu a snížení těžiště stromu. Nejvíce se zakracují větve v horní části koruny a směrem dolů se délka zkrácení zmenšuje. Při jednom zákroku nesmí být odebráno více než 20% listové plochy koruny.
Řezy tvarovací
Jedná se o řez kterým dochází k zapěstování koruny na tzv. hlavu či na čípek. Je to nevratný zásah a po provedení je nutná pravidelná obnova (ze začátku každý rok, po zapěstování každé 2 roky).